fbpx

Trocha histórie

Štefánka – bratislavská legenda sa vracia

Kaviareň niesla názov Štefánia podľa princezny od r. 1904

Štefánka by Pulitzer ®

Dnes sa kaviareň Štefánka vracia nielen k pôvodnému názvu, ale aj k pôvodnému mondénnemu monarchistickému duchu.


Rekonštrukcia priestorov priniesla nielen návrat k pôvodnému interiéru s prvkami secesie, ale aj modernizáciu technológií a novú kvalitu služieb na vysokej úrovni.

Princezna Štefánia dala súhlas

V roku 1897 postavil architekt a staviteľ Alexander Feigler ml. nájomný dvojdom na rohu Pallisadenweg a Kohlmarkt v eklektickom štýle. V ľavej časti bola pôvodne Mezeyho kaviareň. Majiteľkou domu bola Rosa Fleischmanová, ktorá dom neskôr prenajala Bélovi Hackenbergerovi, a tak rodina Hackenbergerovcov spravovala kaviareň od roku 1904, keď poprosila jej výsosť, vdovu po nasledovníkovi rakúsko-uhorského trónu princovi Rudolfovi, princeznú Štefániu, o zvolenie, aby kaviareň mohla niesť jej meno. S jej súhlasom sa kaviarni začalo hovoriť Štefánia a po vzniku ČSR Štefánka. Neskôr aj ulica (Stephaniengasse) bola pomenovaná po tejto obľúbenej princeznej. Ulica bola veľmi známa, lebo pri významnejších cisárskych návštevách sa tu stavali alegorické „slávobrány“ pre vzácnych hostí. Po Štefániinej jedinej dcére bola pomenovaná aj ďalšia bratislavská kaviareň Alžbetka. V medzivojnovom období hrávali v kaviarni Štefánia najlepší cigánski primáši. Otváralo sa už o šiestej ráno (známe boli raňajky v Štefánke) a záverečná sa často posunula až do ďalšieho svitania. V roku 1935 pán Vojtech Hackenberger, posledný z dynastie, zrekonštruoval a zmodernizoval priestory. Podávala sa výhradne káva z čerstvo upražených zŕn, minútky, zákusky, miestny sekt a pravé francúzske šampanské. Bol zavedený telefón, počúvalo sa rádio, fajčili cigary a v zadnej časti kaviarne boli dva biliardové stoly. Aj v 30. a 40. rokoch minulého storočia bola Štefánka jednou z najprestížnejších bratislavských kaviarní. Bola obľúbeným miestom posedenia bratislavskej inteligencie, spisovateľov, básnikov, žurnalistov, bohémov, umelcov i flamendrov. Atmosféru Štefánky si Bratislavčania už len v oklieštenej forme mohli vychutnávať do začiatku 80. rokov.

Moderná kuchyňa s prvkami rakúsko-uhorskej monarchie

Náš recept

Dobrá nálada je základ. Všetci sa musia u nás cítiť komfortne – hostia aj naši zamestnanci. Potom je aj dobrá nálada.
Andrej a Eduard, majitelia

Naša filozofia


ČO PONÚKAME

ZDRAVÁ VÝŽIVA


Hlavnou zásadou kuchyne je voľba tradičných surovín od overených dodávateľov, aj preto naše reštaurácie zásobujeme v čo najväčšej miere produktmi zo Slovenska.

Jedinečnú vôňu


bryndze na našich haluškách môžu zabezpečiť iba voľne pasúce sa ovečky a kravičky na horehronských pastvinách.

Monarchistický duch


V roku 1897 postavil architekt a staviteľ Alexander Feigler ml. nájomný dvojdom na rohu Pallisadenweg a Kohlmarkt v eklektickom štýle

Vináreň


ktorá prináša atmosféru, súkromie, bohatú ponuku vín zo slovenských viníc ako aj z celého sveta

PRIPRAVÍME PRE VÁS...


  • RAUTY
  • PROMÓCIE
  • BLÁZNIVÉ NARODENINOVÉ PÁRTY
  • NEZABUDNUTEĽNÉ VEČIERKY
  • ROMANTICKÉ SVADBY
  • STRETÁVKY
  • A RÔZNE EVENTY

Štefánka by Pulitzer ®


Štefánka v týchto dňoch opäť ožila a s ňou aj kultová atmosféra tohto priestoru.
20. apríl 2017

Pripája sa k bratislavskej reštaurácii Pulitzer, ktorá vznikla v roku 2008, a o niekoľko rokov mladšej Pulitzer u zlatého jeleňa. Vzniká tak nová, tretia značka Štefánka by Pulitzer. Všetky tri reštaurácie sú od seba vzdialené iba niekoľko sto metrov v pomyselnom trojuholníku okolo Kostola Najsvätejšej Trojice v Bratislave.

Svojím novozrekonštruovaným interiérom dnes odkazuje na štýl a noblesu z čias rakúsko-uhorskej monarchie, keď zažívala zlaté časy. Na toto výnimočné obdobie bratislavských dejín nadväzuje aj svojím konceptom jedálneho lístka, ktorý ponúka kuchyňu z bratislavského regiónu doplnenú o svetové špeciality. Rekonštrukcia priestorov priniesla nielen návrat k pôvodnému interiéru s prvkami secesie, ale aj modernizáciu technológií a novú kvalitu služieb na vysokej úrovni. Spĺňa tak moderný gastronomický nadštandard, ktorý poteší každého milovníka dobrého jedla. Príďte sa presvedčiť sami. Štefánka vás pozýva na raňajky, obedy alebo večere v krásnom priestore v srdci Bratislavy.

Urobte rezerváciu

Zabezpečíte si tak stôl podľa želania
Alebo nám zavolajte +421 2 5262 0847